up

Blog

Firewalking: Cesta k úspěchu vede přes oheň

Autor: Marian Smolík   Vloženo: 24.01.2014 12:20

Kategorie: Příběhy absolventů
blog

Ti blázni se hrají s ohněm. Když jsem se po první krát dozvěděl o divném podujetí zvaném Power Training a o tom, že tam účastníci chodí bosí po ohni, moje první myšlenka byla: 

„Proč by měl jeden soudný člověk dobrovolně strkat nohy do ohně?“

Ještě ráno v ten den jsem si byl celkem jistý, že tam nevlezu. Dodnes nevím co vlastně udělali naši trenéři, že jsem tím ohněm nakonec prošel. Nejen já. Všici. Kamarád se tak bál, že dvakrát na poslední chvíli couvnul. Když nakonec prošel, tak se mu to tak zalíbilo, že si to zopakoval ještě třikrát.

Ne, trenéři nepoužili nic z toho, co používají agenti s teplou vodou, když se vám pokoušejí předat nějaký mesmysl. Nějaký nátlak, nějaké oblbování. To, co přesvědšilo, byla jejich klidná jistota s jakou považovali chození po ohni za tu nenormálnější věc na světě.

Neodstranili náš strach. Naopak, důkladně nás obeznámili se všemi riziky. Dali nám písemné vyhlášení, ve kterém podrobně rozepsali, co všechno se může stát, a my jsme to mseli podepsat, že tu střeštěnost děláme dobrovolně. To asi aby nás mohli z oddělení popálenin vzít rovnou k psychiatrovi.

Přetvořili jsme strach do pocitu zodpovědnosti , sustředěnosti a rodstného očekávání.

Naším trenérom se nějakým způsobem podařilo přetvořit strach do poctiu zodpovědnosti, soustředěnosti a radostného očekávání. Myslím, že něco podobného zažívají lteci: Strach jim pomáhá dělat práci zodpovědně a nic nezanedbat. Ale už to není nepříjemný poct, který vás nutí utéct. Naopka, letci svoji práci milují jako málokdo.

Když strach ztratí svůj pralyzující stín, může se stát velmi příjemným zážitkem, přinášející intenzivní radnostný pocit: teď žijem.

Pokusy o vysvětlení

Když tam máte vlézt, raději žádné vysvětlení nehledejte. Vysvětlení může přesvědčit vaši mysl, a i to jen racionální složku. Vy ale potřebujete přesvědčit svoje chodidla.

Když je už ale po všem, tak je to jiné. Zvědavost nedá. Co je za tím? Kouzelnictví? Černá magie? Únik do paralelního vesmíru? Nečekané schopnosti lidské mysli? Nebo obyčejná fyzika?

Vygúglite si „fire walking scientific principles“ a dozvíte se, že obyčejná fyzika. Dřevěné uhlíky vedou teplo špatně, popel, který jich pokrývá vede teplo ještě hůř, nohy jsou v kontaktu s ohněm jen krátce (většinou se dělají jen tři-čtyři kroky). Svoji roli, ne celkem dobře vysvětlenou, tu hraje i takzvaný Leidenfrostův efekt, kdy pára vytvoří izolační vrstvu.

Pravda, toto vysvětlení nevysvětluje všechno bez zbytku. toto vysvetlenie nevysvetľuje všechno beze zbytku. Proč se potom někteří lide popálí a jiní ne? Proč se ten jistý člověk jednou nepopálí a na druhýkrát už ano? Sem-tam se dokonce stane, že některý účastník trpí těžké popáleniny, ze kterých se potom léčí dlouhé měšíce. A vůbec to nemusí být začátečnícké nemehlo, stává se to i zkušeným recidivistům. A zkušení účastníci, kteří se popálili řekněme při sedmdesátém pokuse nepřipíší své selhání strachu, ale podcenění situace a nedostatečnému soustřědění. Celkem nevysvětlitené jsou případy dlouhého kráčení po ohni (rekord je prý okolo 70 metrů). Někteří dokonce na ohni zůstanou a tancují na něm. 

Najít takové banální vysvětlení je trochu zklamáním, že jo? O co napínavější by bylo vědomí, že jsme se střetli s nějakými neznámými nebo dokonce nadpřirozenými silami!

 Člověk musí dozrát, aby se naučil chápat, že nejvyšším zázrakem je banální realita všedního dne. Zážitkem chození po ohni je ale velmi pozoruhodný ikdyž mu upřeme status hokus-pokus. 

Cesta k úspěchu vede přes oheň. Ne proto, že by oheň palil a ničil, ale proto, že svítí. Světlo je důležitější aspekt ohně než teplo – všechno, co vidíme, vidíme díky světlu ze slunečního ohně. Cesta k úspěchu vede přes oheň proto, aby jeho světlo zahnalo stíny, chmury a přízraky. Jasně ukáže, co opravdu existuje a co byl jen optický klam.

I toto je něco, co vám přinese Power Training.

Pozn.: autor článku Marián Smolík absolvoval Power Training v létě 2012


späť      späť